تبلیغات
تور تایلند نوروز 96 | تورهای نوروزی تایلند | رزرو هتل در تایلند - آب های داخلی تایلند
  • سواحل تایلند

کاربر عزیز،
به وبسایت تور تایلند نوروز 96 | تورهای نوروزی تایلند | رزرو هتل در تایلند خوش آمدید

آب های داخلی تایلند

یکی از مهم ترین جاذبه های توریستی تورهای تایلند این است که رود های بازمانده از کوه های تایلند که در اعماق زسرزمین های فلات های کشور تایلند و به خصوص پاتایا را در بر میگیرد می باشد.

در این مقاله سعی داریم تا این رود ها را با هم در تایلند ببینیم.

رودخانه چائوفیا در تایلند

مهم ترین رودخانه تایلند چائوفیا است که از تلاقی رود های پینگ و رنگ یان و نان به وجود آمده است. از شمال به جنوب جاری شده و پس از عبور از بانکوک پایتخت تایلند به خلیج تایلند می ریزد.

رودخانه چائوفیا در تایلند
رودخانه چائوفیا در تایلند


رودخانه مذکور بسیار پر آب و قابل کشتیرانی است و کشتی ها تا ده هزار تن به بندر بانکوک از طریق رودخانه که در سی کیلومتر دهانه رودخانه قراردارد؛ تردد می کنند. شبکه های وسیع آبی و کانال های احداثی با توزیع آب رود چائوفیا اراضی وسیع شالیکاری و کشاورزی را مشروب می سازد.

رودخانه چائوفیا در تایلند
رودخانه چائوفیا در تایلند

ضمنا محموله های دریایی لائوس همسایه شرقی تایلند از طریق همین رودخانه و بندر بانکوک به سواحل رود مکونگ حمل و از طریق آن رودخانه به وین تیان می ریزد.

رودخانه چائوفیا در تایلند
رودخانه چائوفیا در تایلند

رودخانه مکونگ

رودخانه مهم دیگر تایلند که گردشگران زیادی را به سمت خود جلب کرده است مکونگ است که از تبت سرچشمه گرفته و پس از عبور از خاک چین مرزهای میان برمه و لائوس را تشکیل می دهد، آنگاه طی مسیری در داخل خاک لائوس مرزهای مشترک لائوس و تایلند را تشکیل می دهد.

قسمت اعظم مکونگ در مرز های تایلند و لائوس قابل کشتیرانی است.
طبق تقسیم یندی جغرافیایی به عمل آمده برای شناسایی اوضاع طبیعی  تایلند می توان رودخانه های دیگر این کشور را نیز طبق آن تقسیم بندی مطالعه نمود.

لازم به یادآوری است که غالب این رودخانه ها در همان منطقه به هم پیوسته و رود وسیع تر و پرآب تری را تشکیل می دهند. ذیلا به معرفی مهمترین آنها می پردازیم:

رودخانه مکونگ
رودخانه مکونگ

الف) رود های واقع درمنطقه مرکزی

مهم ترین رودخانه این منطقه رود «فان و یون» که هر دو در کنار شهر ناخون ساوان در کشور تایلند، به هم پیوسته و رود عظیم چائوفیا را تشکیل می دهند. رودخانه پاساک از ارتفاعات مرز های لائوس سرچشمه گرفته و در نزدیکی شهر آیونایو به چائوفیا می ریزد.

ب) رودخانه های منطقه شمال

رودخانه توریستی پرینگ از نواحی شمال غربی منطقه و نزدیکی مرز های برمه سرچشمه گرفته و با سرازیر شدن به منطقه جنوب در تزدیکی Ban tak با رودخانه وانگ به یکدیگر متصل می شوند. رودخانه یوم با دو شاخه اصلی از نزدیکی مرز عای لائوس سرچشمه می گیرد با رودخانه فوق الذکر در قسمت جنوبی منطقه شمالی به ست می پیوندند.

رودخانه مکونگ
رودخانه مکونگ

بازدید از رودهای زیبا در تور پاتایا

شبکه های آبی نقش به سزایی در شرایط طبیعی حمل و نقل اقتصاد و کشاورزی تایلند ایفا می کنند. برای مثال همین رودهای زیبا باعث شده که تور پاتایا به خصوص در میان مسافران ایرانی بسیار رونق بگیرد و بنابراین اکثر مراکز تجمع جمعیت و فعالیت های اقتصادی و شهر ها در کنار این رودخانه ها قرار دارند. در این منطقه نیز شبکه وسیعی از رودخانه ها جاری است.

تور پاتایا
تور پاتایا

تور پاتایا
تور پاتایا

مهم ترین رودهای این منطقه رودخانه مون است که خود از چمدین رود تشکیل شده است و سپس یه منکونگ می ریزد. رود مهم دیگر پاسک می باشد.
مهم ترین رودخانه واقع در منطقه جنوبی تایلند کوان است که در منطقه شهر بندری ساموت سونگ خرن به خلیج تایلندمی ریزد.